Habere Güven

Son Dakika Hızlı Haber ve Güncel Gelişmeler

“FİLMİMİN HİKÂYESİ” VE “GENÇ OBJEKTİF” YARIŞMALARINDA SONUÇLAR AÇIKLANDI

A+ | A-

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜRSAK Vakfı tarafından gerçekleştirilen 16. TÜRSAK Çocuk Filmleri Festivali kapsamında düzenlenen “Filmimin Hikâyesi” ve “Genç Objektif” yarışmalarını kazanan toplam 100 öğrenci belli oldu.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRSAK Vakfıiş birliğiyle gerçekleştirilen 16. TÜRSAK Çocuk Filmleri Festivali’nde genç sinemaseverlerin yazdıkları hikâye ve çektikleri fotoğraflar ile yarıştıkları “Filmimin Hikâyesi” ve “Genç Objektif” yarışmalarında kazanan isimler belli oldu. Çocukların sağlıklı bir hobi edinmelerine, sanatsal üretim gerçekleştirmelerine, sinemayla tanışmalarına ve erken yaşta sinema kültürü edinmelerine rehberlik etme hedefi ile bu yıl 16. kez düzenlenen TÜRSAK Çocuk Filmleri Festivali’nin Filmimin Hikâyesi yarışmasına 84, Genç Objektif yarışmasına ise 95 olmak üzere toplam 179 öğrenci başvuruda bulunmuştu. Türkiye’nin tüm illerinden 8-13 yaş arası çocukların büyük ilgi gösterdiği yarışmaların kazanan 100 ismi her biri alanında yetkin isimlerden oluşan ana jürinin değerlendirmesi sonucunda açıklandı.

Hayallerinin Hikâyesini Yazan 50 Öğrenci Belli Oldu

Gazeteci ve Yazar Yalvaç Ural başkanlığında; Oyuncu Beste Bereket, TÜRSAK Vakfı Başkan Yardımcısı, Yapımcı ve Avukat Burhan Gün, Sinema Yazarı Senem E rdine ve Senarist Zafer Külünk’ten oluşan Filmimin Hikâyesi Yarışması Ana Jüri Üyeleri, başvuru yapan 84 isim arasından kazanan 50 ismin kitaba basılacak hikâyesini seçti.

Kadrajına Takılan En Güzel Kareyi Çeken 50 Öğrenci Belli Oldu

Yönetmen ve Senarist Reis Çelik başkanlığında; Fotoğraf Sanatçısı Cem Talu, Yönetmen ve Senarist Ceylan Özgün Özçelik, Görüntü Yönetmeni ur İçbak ve Oyuncu Zeynep Çamcı’dan oluşan Genç Objektif Yarışması Ana Jüri Üyeleri, başvuru yapan 95 isim arasından kazanan 50 ismin kitaba basılacak fotoğrafını seçti.

Kazanan İsimlerin Hikâye ve Fotoğrafları Kitaba Basılacak

Yarışmalar kapsamında başvuran hikâye ve fotoğraflar arasından jüri üyeleri tarafından seçilen 50 hikâye ve 50 fotoğraf bir kitaba basılacak. Kitaba basılan hikâyeler arasından birinci seçilen hikâye ise kazanan öğrenci tarafından tecrübeli sinemacılar eşliğinde filme çekilecek.

Yarışmaların Birincileri Ödül Töreninde Açıklanacak

Her iki yarışmanın birincileri ise ilerleyen bir tarihte yapılacak festivalin ödül töreninde açıklanacak. “Filmimin Hikâyesi” yarışmasının birincisine dizüstü bilgisayar, “Genç Objektif” yarışmanın birincisine ise DSLR fotoğraf makinesi hediye edilecek.

Yarışmalarla ilgili ayrıntılı bilgiler ve güncel duyurular yarışmanın web sitesinden ve TÜRSAK Vakfı’nın sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.

Filmimin Hikâyesi Yarışması Kazananları

NOHİKÂYE ADIİSİM SOYİSİM
1Ankara’ya YolculukYağmur Moray
2Babaannemin Altın BalıklarıEylül Uçar
3Bende KalSura Yaşa
4Bergama’mEylül Zeynep Gerçeker
5Bizim Köyde MaceraFatma Yoksul
6Çocuk Gözünden İzmirDeniz İda Özdemir
7Dedemin İzindenRemziye Elif Koyuncu
8Deniz Atı Ve Boncuk KızTuana Akdağ
9Deniz Kızı Marina’nın MacerasıGüler Defne Günaydın
10Dondurmalar Renk VermezZeynep Kılıcı
11DumanikAzra Sağlık
12Geçmişteki YolculukHamza Ensar Ünal
13Gerçek HazineBerra Tulan
14Gurura Koşmaya DevamElif Küleci
15Gümüş AnahtarEsin Armağan
16GüvenNaz Mina Celayir
17Güzel Şehir Hayal ŞehriBerra Yaylı
18Havhav’la Büyük MaceramSema Nur Sincar
19Hayalimdeki ŞehirYusuf Selim Duman
20Hayvanlar İçin Yeni Bir ŞehirRagıp Göktuğ Kaplan
21HomerosElif Gündoğan
22İkizoluk EfsanesiGülüm Tuana Haksever
23İlk KazançLeman Asya Sakarya
24İlk UçuşAyşe Beril Geldi
25İstanbul DemekMerve Konar
26İzmir’in ZakkumlarıSura Uçar
27Kapadokya EfsanesiEkin Erbil
28Kayıp DefterRefik Alp Akbülbül
29Kediler KavgasıDefne Şimal Çelik
30Kemeraltı’nda Kaybolduğum GünSedef Binay
31Mutluluğun SırrıCeren Tekin
32Nefisten NesileDefne İvgen
33Niğde Kalesi- Gizli GeçitMustafa Behran Bozkurt
34Notaların YolculuğuGökçe Güngör
35Okul GezisiAhmet Taylan Yasak
36Pati İzinde AnkaraMeryem Gülşah Tekiner
37Renkli GalataNaz Peri İrem Kurt
38Samsun EfsanesiMelek Arıkan
39Sihirli TestiÖzge Kuzu
40Spor’un Başkenti İstanbulAyşe Çekiç
41Tarih ÇizgileriYusuf Buğra Çadırcı
42Taze KompostEcrin Füzün
43TesadüfAkif Sadullah Eroğlu
44Tumok EfsanesiUlaş Susup
45Venedik RüyasıAsya Özde Yaşar
46Yanıksı DondurmaŞeref Şentürk
47Yaşamın Sırrı -Kayıp KolyeAli Buğra Dere
48YolculukHediye Efsa Ada Filorinalı
49Yolculuklar Ve İlk HatıralarAta Deniz Akpınar
50Yüreğimdeki ÇığlıkElvan Nur Bakan

Genç Objektif Yarışması Kazananları

NOYARIŞMACI ADIFOTOĞRAFIN ADI
1Ada SarcanESKİCİLER ARASTASI
2Almila Defne KöylüoğluMELEK ANNEM
3Asuman Ece SayğanASIRLIK BEREKET
4Ata Deniz AkpınarGÜNEŞİN PELİKANLARI
5Aybeniz KandemirSİYAH BEYAZ MERSİN
6Ayşe ÇekiçYAŞADIĞIM ATAŞEHİR
7Bertuğ Ege ŞengelEVİME KAVUŞMA
8Betül KarataşŞEHRİMİN IŞIKLARI
9Beyza Sultan DadaşHAYATIN RENGİ
10Ceren Su KoparanGÜNEŞİN ÇOCUKLARI
11Ceylin Buğlem YavuzSOKAĞIMDAKİ KEDİ
12Ceylin Elif ÖzelDREAM WAY
13Damla MandıraÇINAR’IN GENÇLİĞİ
14Deniz TırakoğluKÜÇÜK DOSTLAR
15Dilruba Su GörenKAPININ ARDI
16Doğa KocaoğluGÜVERCİN KALESİ
17Efe Kayra AkbulutTRABZON MEZİRE ÇİÇEĞİ
18Efe Musa CumbulNASREDDİN HOCA’NIN KİRAZI
19Ege Saner EğilmezGÜNBATIMI ÇİÇEKLERİ
20Egemen UtkuDERİNLİK
21Elif ÜreşSONBAHARIN SESİ
22Elifnur AlagüneyYUVA
23Eren TaloELAZIĞ KAPALIÇARŞI
24Eylül Yurdanur EvrenÜÇ KUŞAK BÜYÜDÜĞÜMÜZ EV
25Fatmanur KızkapanBENİM EN İYİ ARKADAŞIM
26Halis Çınar YaralıSON BUHARLI
27Hande ÇanakçıYEŞİL TRABZONUM
28Hasan Yağız KüçüköğretmenKARANLIK MANTİS
29Kerem ÇıvgınDENİZLİ’NİN RENKLERİ
30Mehmet Efe AydınMÜŞKÜLE KÖYÜ
31Merin DoğramacılarAĞACIN TATLI GÖZYAŞLARI
32Meva Nur GüneşESKİDE KALMIŞ ÇOCUKLUK
33Mevlüt İnceGÖÇ VAKTİ
34Mustafa Behram BozkurtNİĞDE’DE KIŞ
35Nurseli KüçükkolbaşıKELEBEĞİN RÜYASI
36Ömer Uraz DurmazGEMİ RESMİ
37Öykü DemirbaşKESTANE AĞACININ GÖZYAŞLARI
38Remziye Elif KoyuncuASIRLIK FISTIK DEDEM
39Sedat Cömert DemirtaşATATÜRK KÖŞKÜ VE ANNEM
40Selen Kumsal KaptanSUSAMAK
41Semih TuhanKÖROLMUŞ OT
42Simay ÇetinFIŞ FIŞ KAYIKÇI
43Simge SusupDERİNDEKİ AHTAPOTLAR
44Süleyman CüreZAMAN İÇİNDE BİZ
45Tuana AkdağBALIKESİR AYVALIK SOKAKLARI
46Yiğit AfyonluoğluPAMUKKALE’DE GÜNBATIMI
47Yusuf Selim DumanBABAMIN EMEĞİ
48Zeynep Hanne TatarNEHİR VE ÇİÇEK
49Zuhal GündoğduASALET
50Züleyha DenizSONBAHAR VE KARA KEDİ