Diyarbakır'da Dans Etkinliğine Gerici Saldırı! Tekbirle Bastılar
Diyarbakır'da dün gece özel bir dans okulu olan 'Swingamed' tarafından düzenlenen dans etkinliğine 50 kişilik bir grup, 'Tekbir-Allah-u Ekber' sloganları atarak saldırdı. Olayda iki kişinin yaralandığı belirtildi.
Saldırı Detayları
Diyarbakır merkez Kayapınar ilçesi Tema Park'ta açık havada gerçekleştirilen dans etkinliği, 50 kişilik bir grup tarafından saldırıya uğradı. Saldırganlar, sandalyelerle etkinliğe katılanlara saldırarak bazı kişilerin çeşitli yerlerinden yaralanmasına neden oldu. İhbar üzerine olay yerine 112 sağlık ve polis ekipleri sevk edildi.
Yaralılar ve Polis Müdahalesi
Yaralanan iki kişi ambulansla hastaneye kaldırıldı. Saldırıya maruz kalan yurttaşlar, polis ekiplerine şikayette bulundu. Olay yerinde güvenlik önlemleri artırıldı ve saldırganların yakalanması için çalışma başlatıldı.
DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya'dan Kınama
DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya, saldırıyı kınayarak sosyal medya üzerinden bir açıklama yaptı. Kaya, şu ifadelere yer verdi:
"Okulun adı Swingamed. Ve saldırıyı kınıyor, Swing Amed'in yanında olduğumuzu belirtiyoruz. Bu kentin renklerine, gençlerine, kadınlarına tahammül edemeyen gerici, faşist güruhların bu girişimlerinin tarihsel okumasını yapabiliyor, kime hizmet ettiğini biliyoruz. Bu kentte, bu coğrafyada 'Hizbullah' rüyasıyla uyuyup, bunun siyasetini hayata geçirmeyi umanlara söylüyoruz. Haddinizi bilin! Bu halkın evlatlarından, sokaklarından, parklarından uzak durun."
Toplumdan Tepkiler
Saldırı, sosyal medyada ve toplumda büyük tepki topladı. Kullanıcılar, özgürlük ve barış çağrısı yaparak bu tür saldırıların kabul edilemez olduğunu belirtti. Diyarbakır halkı, kültürel ve sanatsal etkinliklerin engellenmemesi gerektiğini vurguladı.
Okulun adı Swingamed. Ve saldırıyı kınıyor swing Amed’in yanında olduğumuzu belirtiyoruz.
— Adalet Kaya (@AdaletKaya_) June 9, 2024
Bu kentin renklerine , gençlerine , kadınlarına tahammül edemeyen gerici, faşist güruhların bu girişimlerinin tarihsel okumasını yapabiliyor, kime hizmet ettiğini biliyoruz.
Bu kentte , bu… https://t.co/Ogj8EW0UFu